Hydro imgw.pl – odświeżona platforma IMGW

6 marca 2024 roku, została uruchomiona odświeżona platforma hydro.imgw.pl. W starszej wersji mieliśmy możliwość przeglądu historii dla stacji wodowskazowych jedynie dla 3 dni. Obecnie dostępność danych historycznych została wydłużona do 60 dni. Jest to bardzo istotne w przypadku analizy fal wezbraniowych na poszczególnych posterunkach. Wydłużony okres doskonale obrazuje cały proces przejścia fali wzrostu stanów wody, pik fali i obniżanie się stanu wody.

Dodatkowo uwzględniono na wykresie progi stanów wody.

  • Granica dolna stanów średnich
  • Granica górna stanów średnich
  • Stan ostrzegawczy
  • Stan alarmowy

Zupełną nowością są prognozy. Dla większych rzek wprowadzono prognozę z modelu hydrodynamicznego, prognoza z modelu opad-odpływ HBV (hydrolog), a także prognozę synoptyczną. Mamy możliwość obejrzenia prognozy na okres od 3-5 dni w przód.

Wszystkie elementy są przedstawiane nowocześnie, a same użytkowanie i korzystanie ze strony jest bardzo intuicyjne. Na mapie prezentowane są stany wody, stacje meteorologiczne, prognozy, a szczegółowe dane ze stacji są interaktywnie pokazywane w formie okna z podstawowymi informacjami.

Na uwagi przyjdzie jeszcze czas. Jak na razie w nowej odsłonie platforma hydro imgw prezentuje sie nowocześnie, a przede wszystkim daje większy ogląd na sytuacje hydrologiczną na terenie Polski.

Aktywny wypoczynek nad Jeziorem Zegrzyńskim

Za nami zima, więc czas zacząć spędzać czas wolny na łonie natury. Miejscem stworzonym dla mieszkańców Warszawy, którzy lubią sporty wodne, spacery, jazdę na rowerze, albo leniuchowanie jest niewątpliwie Jezioro Zegrzyńskie. Dzięki bliskiej odległości od stolicy w czasie wolnym każdy może dotrzeć nad wodę i poczuć bliskość przyrody.  Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zadbał o to, by Warszawiacy mogli dotrzeć bez problemu nad jezioro. Oferują oni dojazd na miejsce następującymi liniami autobusowymi: 705, 734, 735.

Jeszcze jedną możliwością dotarcia z Warszawy nad jezioro jest inicjatywa uruchomienia statku z Żerania do Serocka. Statek „Zefir” będzie kursował od 30 kwietnia do 30 czerwca w soboty i niedziele, a także w dni świąteczne (2 maja oraz 27 maja zaplanowano dodatkowe kursy). W terminie od 1 lipca do 31 sierpnia statek będzie pływał również w piątki. We wrześniu rejsy odbywać się będą w pierwszą i drugą sobotę oraz niedzielę miesiąca. Plan rejsu jest następujący:

  • 9:30 – odpłynięcie z przystani na Kanale Żerańskim (okolice przystanku Cementownia 02)
  • 12:30 – przybycie do Serocka
  • 14:30 – rejs powrotny do Warszawy
  • Ok. 17:00 – koniec rejsu

Bilety można zakupić w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Dworzec Wileński. Zakupu można dokonać w następujące dni: w środy i czwartki w godz. 16.00-20.00, w piątki 7.00-11.00 oraz w soboty 8.00-12.00.

Dla tych, co znajdować się będą nad jeziorem, wygodnym środkiem transportu do zwiedzania, poznawania zakątków i uroków tego niezwykłego miejsca, może okazać się tramwaj wodny. W okresie od 1 maja aż do 31 sierpnia 2016 roku będzie po Jeziorze Zegrzyńskie kursował Tramwaj Wodny Laguna. Tramwaj będzie zatrzymywał się w różnych miejscach, tak aby można było poznać okolice akwenu oraz infrastrukturę turystyczną. Przystanki zlokalizowane będą przy molo obok „Dzikiej Plaży” w Nieporęcie oraz przy porcie Pilawa. Kolejne przystanki znajdować się będą przy Hotelu 500 w Zegrzu Południowym, Ośrodku Allianz i Promenada. Szczegółowy opis tras, jak i cen znajduje się na stronie internetowej: http://www.rejsydlaciebie.pl/tramwaj-wodny/

Jezioro oferuje możliwość poznawania nowych sportów wodnych oraz rozwijania posiadanych już umiejętności. Latem można uprawiać następujące sporty:

  • Flyboard
  • Houseboating
  • Wakeboarding
  • Windsurfing
  • Żeglarstwo
  • Wędkowanie
  • Jazda na rowerze

Z kolei zimą nad jeziorem również można łowić ryby w przeręblach oraz aktywnie spędzać czas. Na zamarzniętej tafli lodu można uprawiać:

  • Snowkiting
  • Iceboard

Nad jeziorem znajduje się wiele ośrodków, które oferują miłośnikom sportów wodnych swoje usługi: kursy, szkolenia, naukę dla początkujących. Najbardziej znanym jest Klub Mila, jedna z baz Akademii Mateusza Kusznierewicza, gdzie osoba w każdym wieku może odkryć swój pływacki talent i zacząć go szlifować. Więcej informacji na stronie:

Targi Wiatr i Woda 2016

Jak co roku w marcu odbędą sie Targi Wiatr i Woda 2016.

Jest to wielka atrakcja dla wszystkich wodniaków.

W tym roku targi odbędą się w Centrum Wystawienniczym przy ul. Marsa w Warszawie w dniach 10-13 marca 2016r. Po raz dwudziesty ósmy na targach spotykają się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych i rekreacji z Polski i z zagranicy. 

Oprócz pięknych jachtów żaglowych, luksusowych łodzi motorowych, pontonów, RIBów, skuterów wodnych i innych jednostek pływających, na targach można będzie znaleźć akcesoria żeglarskie, silniki, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, instrumenty do nawigacji i elektronikę jachtową. Tradycyjnie nie zabraknie nowości i premier, które wystawcy przygotowali na nadchodzący sezon. Będą też oferty producentów i dystrybutorów odzieży żeglarskiej i sportowej oraz regiony turystyczne z kraju i zagranicy, które zaprezentują swoje atrakcje związane z aktywnym wypoczynkiem nad wodą i na wodzie. Na targach promować się będą także wodne szlaki turystyczne, czartery, akweny żeglarskie, mariny oraz ciekawe miejsca do uprawiania sportów wodnych. Będzie to dobry moment aby zdecydować o planach na zbliżające się wakacje. W tym  roku nie zabraknie również sprzętu do uprawiania kajakarstwa, nurkowania i windsurfingu. Swoją ofertę na Targach WIATR i WODA 2016 zaprezentuje ponad 400 wystawców z Polski i zagranicy. Partnerem Targów WIATR i WODA jest Magazyn „Żagle”, Sponsorem firma Henri Lloyd a Miastem Partnerskim – Gdynia – Żeglarska Stolica

 

Kiedy na targi?

28. edycja Targów WIATR i WODA tradycyjnie trwać będzie 4 dni.

10 marca, w godz. 11.00-17.00

11 marca, w godz. 10.00-18.00

12 marca, w godz. 10.00-18.00

13 marca, w godz. 10.00-16.00

Uroczyste otwarcie Targów WIATR i WODA: 10 marca o godz. 12.00 (scena targowa).

 

Cennik biletów sprzedawanych w kasach targowych*

  • Bilet normalny: 30 zł
  • Bilet ulgowy: 20 zł

Baltic Tall Ships Regatta 2015

Już w najbliższy weekend 12-14 czerwca 2015r. w Szczecinie odbędzie się Baltic Tall Ships Regatta 2015.

Impreza mająca podczas której zobaczymy najpiękniejsze i najbardziej znane żaglowce świata. Polskę będą reprezentowały największe nasze żaglowce Dar Młodzieży i Fryderyk Chopin, ale także mniejsze jednostki klasy B i C Generał Zaruski, Polonez, Dar Szczecina, Akela czy Ark.

W imprezie pojawią się żaglowce z różnych stron świata, więc dla każdego miłośnika żeglarstwa, wody czy nawet młodego hydrologa będzie to niemała atrakcja.

Baltic Tall Ships Regatta 2015

Szczegóły imprezy na stronie

http://tallships.szczecin.eu/

Wiatr i Woda 2015

PO raz kolejny w tym roku odbyły się targi Wiatr i Woda. Tym razem nie spotkaliśmy się wszystcy na Stadionie Narodowym, lecz w halach  Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska przy ul. Marsa.

Jak co roku nie zabrakło ciekawych nowinek, wodnych gadżetów, a blask wielkich łodzi motorowych onieśmielił niejednego gościa targów. W targach brało udział 360 wystawców z całej Polski.

W programie targów nie zabrakło hitów, jak występ 

Aleksandra Doba

Spotkanie z pierwszym człowiekiem, który pokonał dwukrotnie kajakiem Ocean Atlantycki! Tegoroczny zwycięzca w konkursie Magazynu „National Geographic” o tytuł Podróżnika Roku  Poprowadziła Kinga  Kępa z Magazynu „WIOSŁO”.

Aleksander Doba

Osobiście byłem pod wielkim wrażeniem nowości Garmina w dziale Marine. Firma postarała się, aby nowy sprzęt mający swoją premierę przed tygodniem w Stanach Zjednoczonych pojawił się w Warszawie. Dodatkowym hitem, było całkiem nowe urządzenie PANOPTIX™ – ALL-SEEING SONAR. Sonar, który w czasie rzeczywistym pokazuje nam obrazy ryb w trybie 3D. Widzimy dokładnie zanętę, ryby i inne elementy pod wodą. Dodatkowo pozwala stworzyć model dna w 3D.

 

 

Wiatr i Woda 2014

26. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji

WIATR i WODA

3 – 6 kwietnia 2014

Stadion Narodowy w Warszawie

 

Od trzeciego do szóstego kwietnia 2014 roku w Warszawie trwać będzie coroczne wielkie święto sportów wodnych – Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Już po raz dwudziesty szósty na targach spotkają się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych Polski i zagranicy.    Tym razem jednak najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny podziwiać będziemy po raz pierwszy w nowym, wielofunkcyjnym obiekcie – na Stadionie Narodowym.

 

Targi WIATR i WODA to jedna z największych imprez targowych o tej tematyce w kraju i tej części Europy a nowe miejsce to szansa na stworzenie jeszcze ciekawszej ekspozycji wystawców a także lepsze możliwości techniczne, świetna infrastruktura i doskonała lokalizacja. Położenie Stadionu Narodowego, prawie w centrum miasta ze świetnym dojazdem ze wszystkich stron, umożliwia przybycie zdecydowanie więcej chętnych do obejrzenia wszystkiego co proponuje nie tylko polski przemysł stoczniowy, ale i większość najważniejszych wytwórców światowych.

Od kilku lat każdorazowo w Targach WIATR i WODA w Warszawie bierze udział ponad 400 wystawców z Polski i zagranicy i blisko 40 000 zwiedzających. Rangę Targów WIATR i WODA podkreśla również fakt przyznawania na nich najważniejszych nagród branżowych, w tym Nagrody Jacht Roku w Polsce (Polish Yacht of the Year), Gwoździ Targów WIATR i WODA im. Jerzego Fijki, Nagród Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, nagród i wyróżnień stowarzyszeń m.in.: Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, WOPR i PTTK. Targi odbywają się przy tym pod patronatem najwyższych władz resortowych, uznanych organizacji branżowych, przy wydatnej współpracy wiodących ogólnopolskich, regionalnych i branżowych mediów. W ciągu blisko 25 lat istnienia Targi WIATR i WODA gościły największe gwiazdy sportów wodnych, olimpijczyków, zawodników regatowych, podróżników i odkrywców. Mało jest imprez targowych w Polsce, na których możemy z taką dumą prezentować ofertę polskich firm – znakomitych producentów zaawansowanych technologicznie wyrobów, które podbijają nie tylko europejskie ale i światowe rynki.

Oprócz pięknych jachtów żaglowych, luksusowych łodzi motorowych, pontonów, RIBów, skuterów wodnych i innych jednostek pływających, na targach w tym roku można będzie  znaleźć pełną gamę akcesoriów żeglarskich, silników, sprzętu asekuracyjnego i ratunkowego, instrumentów do nawigacji i elektronikę jachtową. Nie zabraknie także ofert producentów i dystrybutorów odzieży żeglarskiej i sportowej oraz prezentacji sprzętu do nurkowania, kajakarstwa i windsurfingu. Atrakcyjne propozycje można będzie także znaleźć na stoiskach obecnych na targach firm czarterowych, których oferty obejmują obecnie niemal każdy zakątek świata, gdzie daje się bezpiecznie żeglować i uprawiać sporty wodne. W  targowym sektorze wędkarskim „Na Ryby” nie zabraknie wędek, kołowrotków, spławików, sztucznych przynęt a także sprzętu wyczynowego, żyłek, plecionek, akcesoriów i odzieży dla wędkarzy. Nowością tegorocznych targów będzie impreza towarzysząca, równolegle odbywający się na Stadionie Narodowym Salon Turystyczny PODRÓŻE – przegląd krajowych i zagranicznych ofert wypoczynku. Początek kwietnia to dobry moment by zdecydować o planach na zbliżające się wakacje.

Targi WIATR i WODA to obok ekspozycji wystawców także ciekawe spotkania, prelekcje, warsztaty i pokazy. Wzorem lat ubiegłych i w tym roku podczas czterech dni targowych odbędzie się wiele interesujących wydarzeń dla miłośników sportów wodnych, rekreacji i podróży. Podczas wizyty na targach warto będzie także wziąć udział w targowych konkursach, w których w tym roku do wygrania będą niezwykle cenne nagrody.

Tradycyjnie pierwszy dzień Targów WIATR i WODA (3 kwietnia) w części zarezerwowany będzie dla przedstawicieli branży. Piątek (4 kwietnia) będzie dniem otwartym dla dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół gimnazjalnych i średnich. Zorganizowane grupy uczniów wraz z opiekunami będą mogły tego dnia wejść na teren targów bezpłatnie po uprzednim zarejestrowaniu się.

Partnerem Targów jest Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, zaś Sponsorem firma Henri Lloyd.

Zapraszamy!

Światowy Dzień Wody 22 marca 2014

Gry i warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych, zwiedzanie oczyszczalni ścieków „Czajka”, warszawskich filtrów, prezentacja „Chudego Wojtka” oraz innego sprzętu, który na co dzień pracuje nad zapewnieniem czystości wody – w sobotę, 22 marca, świętujemy dzień najcenniejszego zasobu Ziemi.

DSC_4198

Piknik z okazji Światowego Dnia Wody rozpocznie się w sobotę, 22 marca, o godz. 11.00 na Płycie Desantu przy ul. Solec 1. Wśród wielu przygotowanych atrakcji znajdą się liczne konkursy i atrakcje, mi.in.: szalone eksperymenty chemiczne, budowanie Grubej Kaśki z klocków lego, dmuchanie baniek – gigantów, warsztaty plastyczne, występy „Teatru Kubika” czy porady dietetyka. Uczestnicy pikniku będą mogli również wybrać się na wycieczkę do oczyszczalni ścieków Czajka oraz zabytkowej Stacji Filtrów. Zwiedzający pojadą na miejsce specjalnymi autokarami. Szczegóły oraz bezpłatne bilety będą do odbioru na stoisku MPWiK od godz. 11.00. O godz. 16.00 rozpocznie się godzinny koncert Ani Rusowicz.

Dlaczego świętujemy?

Bo chcemy edukować
Gospodarowanie wodą to wspólna odpowiedzialność nas wszystkich: zarówno gospodarzy miasta jak i mieszkańców Warszawy. Musimy docenić jej rolę i nauczyć się o nią dbać. Poprzez obchody Światowego Dnia Wody uczymy najmłodszych i dorosłych warszawiaków jak to robić – podkreśla Hanna Gronkiewicz Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. Młodzież szkolna od kilku lat może również brać udział w Programie Edukacji Ekologicznej.

Bo grozi nam susza
Aż  ¾ obszaru Polski narażone jest na okresowe deficyty wody. Nasze zasoby wodne w przeliczeniu na osobę są porównywalne z zasobami pustynnego Egiptu i aż trzykrotnie mniejsze, niż średnie zasoby innych państw Europy! Długoterminowe prognozy przewidują, że niekorzystne tendencje będą się pogłębiać.

Bo dbamy o wodę
Liczy się nie tylko ilość, ale jakość wody. Dlatego Warszawa dba o jej czystość. Do najnowocześniejszej w Europie oczyszczalni ścieków Czajka trafia 100 procent ścieków z sieci komunalnej, która obejmuje 95 procent Warszawy. Do końca przyszłego roku stopień skanalizowania ma się zwiększyć o 3 procent. Miasto co roku wydaje 3 miliony złotych na rewitalizację sieci.

Bo opłaca się być EKO
Człowiek potrzebuje do picia 2 litry wody dziennie, a w rzeczywistości zużywa prawie 200 litrów. Warto używać wody z rozwagą. Branie prysznica zamiast kąpieli, zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy uszczelnienie spłuczki w toalecie, pozwala zaoszczędzić ok. 80 m sześciennych wody rocznie. Razem z kosztami zużycia i skanalizowania wody to prawie 1000 złotych!

Bo woda to energia
Hasłem tegorocznych obchodów jest Woda i Energia. Aż 8 procent wytwarzanej na świecie energii jest zużywanej do poboru, uzdatniania i transportu wody. Warszawa może pochwalić się najnowocześniejszą technologią w tym zakresie: oczyszczalnia Czajka jednocześnie produkuje zieloną energię, którą wykorzystuje na własne potrzeby. W ten sposób ogranicza produkcję CO2 i koszty funkcjonowania obiektu.

Spływ Łyną

Serdecznie zapraszamy na IX Skorpenowy Spływ Łyną w Olsztynie organizowany w dniu 17 marca 2012 r. przez Akademicki Klub Płetwonurków “Skorpena” afiliowany przy KDP ZG PTTK. Ideą imprezy jest integracja środowiska nurkowego, niezapomniana zabawa i wspólne spędzenie czasu z ludźmi, których łączy nurkowanie.

Udział w Spływie jest bezpłatny. Pierwszym 450 osobom, które zarejestrują się na stronie www.skorpenowysplyw.pl i przepłyną wytyczony odcinek rzeką Łyną organizatorzy gwarantują pamiątkową nurkową niespodziankę. Ponadto, wśród uczestników rozlosowane zostaną cenne nagrody w postaci sprzętu nurkowego, książek o tematyce nurkowej, a także wycieczki. Główna nagroda to szyty na miarę skafander suchy (SANTI).

Uczestnicy Spływu co roku przebierają się w najróżniejsze stroje, aby kolorowo przywitać wiosnę. Nagrodą za największą kreatywność jest automat oddechowy. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału również w opisanej konkurencji. Dzięki takim imprezom możemy poznać się, nawiązać przyjaźnie, czy zacząć współpracę. W ubiegłym roku w wodach Łyny zanurzyło się 409 osób. Mamy nadzieję, że w tym roku liczba uczestników powiększy się i wszyscy spotkamy się w Olsztynie.

Po Spływie zapraszamy wszystkich na niezapomnianą zabawę do “białego” rana.

Wszelkie szczegóły, relacje, zdjęcia sprzed lat i regulamin można znaleźć na stronie: www.skorpenowysplyw.pl.

Zapraszamy!